CZYM SĄ PROBIOTYKI
Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystne skutki zdrowotne. Najczęściej w tej roli wykorzystywane są bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus i Bifodobacterium.
Każdy mikroogranizm uznany za probiotyk musi mieć udokumentowane działanie prozdrowotne. Żeby dany szczep drobnoustrojów mógł być uznany za probiotyk musi spełniać następujące warunki:
- wykazuje zdolność adherencji (przyczepiania się) do komórek nabłonka jelita
- łatwo kolonizuje przewód pokarmowy
- nie wytwarza toksycznych produktów metabolizmu szkodliwych dla organizmu człowieka
- jest odporny na niskie pH soku żołądkowego
- pozostaje żywy w obecności żółci
- działa antagonistycznie wobec bakterii patogennych przewodu pokarmowego
- jest wyizolowany z organizmu człowieka
- wykazuje stabilność i możliwość produkcji biomasy na dużą skalę
- wykazuje udokumentowany klinicznie korzystny wpływ na zdrowie człowieka
- ma ustaloną przynależność taksonomiczną nowoczesnymi metodami genetycznymi.
PROBIOTYKI W LECZENIU I PROFILAKTYCE CHORÓB
Probiotyki mają bardzo szerokie działanie. Odpowiadają nie tylko za profilaktykę niektórych chorób, ale również pomagają w ich leczeniu.
Działanie zdrowotne probiotyków obejmują:
- wspomaganie układu odpornościowego
- zapobieganie infekcjom układu moczowego
- wspomaganie trawienia
- leczenie biegunek
- leczenie stanów zapalnych przewodu pokarmowego
- leczenie kamicy nerkowej
- zapobieganiu zapaleniu dziąseł
- obniżenie cholesterolu
- łagodzenie nietolerancji laktozy
PROBIOTYKI A ALERGIE
Probiotyki wykazują lepsze działanie jeśli chodzi o zapobieganie alergii niż jej leczenie. Przyjmowanie probiotyków przez matkę w trakcie ciąży i po porodzie zapobiega atopowemu zapaleniu skóry u niemowląt obciążonych dużym ryzykiem tej choroby.
SUPLEMENTACJA PROBIOTYKÓW
Suplementacja probiotyków polecana jest w przypadku nawracających problemów jelitowych, które mogą być spowodowane m.in.: przewlekłym stresem. Suplementy diety są ogromnym wsparciem w wielu stanach chorobowych i naprawdę warto je stosować, ponieważ probiotyki w naturalnej formie występują ubogo.
Jak wspomniałam wcześniej przez dłuższy czas w moim życiu było dużo stresu co niekorzystnie wpłynęło na stan mojego organizmu, a przede wszystkim jelita. Postanowiłam ponownie zapoznać się z ofertą marki Singularis (klik!) licząc, że znajdę tam produkt, który pozwoli pozbyć mi się moich problemów i przywrócić moje jelita do odpowiedniego stanu. I muszę Wam powiedzieć, że ponownie się nie zawiodłam. Marka ta oferuje aż trzy preparaty zawierające probiotyki. Zdecydowałam się na Probiotic Shield 2 miliardy Lactospore (klik!). Jest to suplement diety przebadany klinicznie, co jest prawdziwą rzadkością na rynku tego typu produktów.
Warto pamiętać, że probiotyki to żywe bakterie. Ogromnym problemem produktów z tym składnikiem dostępnych na rynku jest to, że większość tych bakterii nie przeżywa do czasu zastosowania. Probiotyki Singularis mają bardzo dużą żywotność (aż do 70 stopni Celsjusza!) oraz nie wymagają przechowywania w warunkach chłodzenia. Bakterie zamknięte w kapsułkach są naturalnie mikrokapsułkowane oraz rozmnażają się w przewodzie pokarmowym. Kapsułka, w której zamknięty jest probiotyk jest wegańska, nie zawiera GMO oraz jest bezglutenowa.
Suplement ten może być podawany nawet dzieciom (od 3. roku życia), które mają problemy z przełykaniem tabletek - kapsułkę wystarczy otworzyć i rozpuścić w wodzie.
Probiotic Shield powienien być stosowany:
- osłonowo przy antybiotykoterapii (godzinę przed antybiotykiem)
- w biegunkach z powodu ostrego lub przewlekłego zapalenia żołądka i jelit
- przy złym trawieniu wraz z towarzyszącą biegunką
- przy bólach brzucha i zaparciach
- w leczeniu zapalenia pochwy
- w leczeniu zapaleniu żołądka
- podczas odchudzania
Suplement powienien być stosowany 1-2 razy dziennie. Jest też dostępna wersja z większą ilością bakterii (10 mld). Polecana jest ona dla osób z zespołem jelita drażliwego.
NATURALNE PROBIOTYKI
Żywności probiotycznej jest niewiele. Najbardziej popularne produkty to: kefir, jogurt naturalny, kwaśne mleko, kiszona kapusta i kiszone ogórki. Alternatywą dla osób, które nie spożywają produktów zawierających laktozę są kefiry na bazie mleka roślinnego. Dobrym źródłem probiotyków są też sery niepoddane pasteryzacji.
Oprócz tradycyjnej żywności zawierającej probiotyki na rynku można już znaleźć produkty, które dodatkowo zawierają probiotyki np.: soki owocowe z dodatkiem dobrych bakterii, lody oraz specjalistyczne napoje probiotyczne.
Jak dbacie o zdrowie swoich jelit ?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz