środa, lutego 23, 2022

ŚWIATŁO W FOTOGRAFII | RODZAJE ŚWIATŁA | ŚWIATŁO NATURALNE A ŚWIATŁO SZTUCZNE

Pamiętacie jak jakiś czas temu mówiłam Wam, że w tym roku udało mi się nawiązać współpracę, o której marzyłam od dawna ? Właśnie dzisiaj nadszedł ten moment, gdy mogę się już z Wami podzielić tym, co to za współpraca i jakie korzyści będą z niej płynąć nie tylko dla mnie, ale również dla Was :)

Dla każdego fotografa światło to podstawa udanego zdjęcia. Poleganie tylko na naturalnym oświetleniu jest trudne - często tego światła jest za mało, jest krótko dostępne i przez to jesteśmy od niego w pełni uzależnieni podczas planowania sesji. Od kiedy zajęłam się fotografią profesjonalnie wiedziałam, że musze poszukać rozwiązania, które sprawi, że będę mogła wykonywać zdjęcia o każdej porze dnia (i czasami nocy). Jedyną opcją było skorzystanie ze sztucznego oświetlenia. 

Początkowo postawiłam na tanie softboxy (dostępne na allegro), ale po kilkunastu sesjach nie byłam zadowolona z jakości światła jakie dają. W końcu postanowiłam wybrać profesjonalne lampy studyjne. Tutaj powstało podstawowe pytanie - światło ciągłe czy błyskowe ? Wybór padł na światło ciągłe ledowe. Przez ponad rok korzystałam z jednej lampy o mocy 100W i w końcu postanowiłam trochę lepiej wyposażyć swoje domowe studio i zamarzyły mi się dwie lampy - jedna mocniejsza, a druga słabsza. Wtedy udało mi się nawiązać współpracę z marką GlareOne (klik!). Dzięki niej trafiły do mnie dwie lampy i oczywiście niezbędne do nich dodatki. W najbliższym czasie na moim Instagramie pokażę Wam aktualne wyposażenie mojego domowego studia, a dzisiaj chciałam Wam pokazać różne rodzaje światła z podziałem na światło naturalne i sztuczne z wykorzystaniem lampy GlareOne LED 2000D BiColor (klik!) 

Rodzaje światła - światło naturalne a światło sztuczne - GlareOne

RODZAJE OŚWIETLENIA

NATURALNE

Światło naturalne ostre

Jest to światło "darmowe", z którego bez problemu może skorzystać każdy z nas. Na początku swojej przygody z fotografią korzystałam tylko z niego. Gdy z niego korzystacie polecam robić zdjęcia jak najbliżej jego źródła, czyli przy oknie. Poniżej możecie zobaczyć, że światło naturalne (podobnie jak ciągłe) możemy podzielić na światło ostre oraz miękkie, które uzyskujemy po przepuszczenie go przez blendę. 

Światło naturalne miękkie


SZTUCZNE

Światło sztuczne boczne - lampa GlareOne LED2000D BiColor

Sztuczne oświetlenie możemy uzyskać za pomocą albo lamp błyskowych, albo lamp światła ciągłego. Jak pisałam wcześniej ja wybrałam ledowe lampy światła ciągłego, gdyż takie światło jest łatwiejsze w obsłudze niż światło błyskowe i pozwala widzieć efekt zdjęcia bezpośrednio w podglądzie na żywo. To światło również, podobnie jak naturalne, możemy podzielić na światło miękkie (które uzyskujemy za pomocą różnego rodzaju rozpraszaczy światła - blendy, softboxy, parasolki) oraz ostre. 


KILKA SŁÓW O LAMPIE GLAREONE LED 2000D BICOLOR

Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Lampa GlareOne LED 2000D BiColor to studyjna lampa światła ciągłego o mocy 200W. Jej cechą charatekrystyczną jest możliwość zasilania zarówno z sieci elektrycznej, jak i z akumulatorów typu V-mount poprzez dodatkowy adapter, dzięki czemu lampa staje się mobilna i możemy ją używać w różnych miejscach - nie tylko w domowym studiu. 
Lampa ta ma zmienną temperaturę barwową (2700-6500K) oraz bardzo dobre odwzorowanie barw (CRI/TLCI >97). Dzięki dużej mocy ma bardzo wysoką wydajność oraz jasność. Posiada również wbudowane mocowanie modyfikatorów światła typu Bowens, dzięki czemu może współpracować z każdym modyfikatorem światła dostępnym na rynku. 
Obudowa lampy wykonana jest praktycznie w całości z metalu. Uchwyt statywowy, mocowanie akcesoriów oraz szkielet i boczne ścianki są aluminiowe lub stalowe co decyduje o długiej żywotności lampy i wysokim komforcie pracy. 
Lampa wyposażona jest w aż 9 efektów oświetleniowych, które pozwalają symulować światło płynące z zepsutej świetlówki, ogni sztucznych, błyskawicy (w trzech wariantach), błysków fleszy (w trzech wariantach) oraz telewizora. 
Lampą można sterować za pomocą aplikacji GlareOne Studio lub pilotem zdalnego sterowania. 

KIERUNKI PADANIA ŚWIATŁA

Możemy wyróżnić trzy kierunki padania światła - przednie, tylne oraz boczne. 

ŚWIATŁO TYLNE

Światło tylne - Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Cechy charakteryczne

  • źródło światła znajduje się z tyłu fotografowanego obiektu
  • jest to światło lekkie, jasne i delikatne
  • może się kojarzyć z jasnym porankiem, letnim dniem
  • wprowadza do zdjęć elegancję i świeżość
  • powoduje silne odblaski zarówno na powierzchni tła, jak i fotografowanego obiektu
  • kolory są trochę wyblakłe
  • gdy fotografujemy w ostrym świetle może pojawić się efekt flary - żeby tego uniknąć, powinnyśmy założyć osłonę obiektywu
  • duży kontrast między zacienionym przodem fotografowanego obiektu a bardzo jasnym drugim planem
  • bardzo często wymagane jest dodatkowe doświetlenie obiektu z przodu albo za pomocą blendy lub przy użyciu drugiej lampy

Światło tylne - Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Zastosowanie

  • jasne stylizacje
  • w przypadku fotografii kulinarnej: fotografowanie sałatek, lekkich potraw, świeżych ziół, owoców i warzyw
  • napoje, potrawy w szklanych naczyniach
  • zaakcentowanie oblasków np.: na powierzchni sosów, galaretek, czekolad, uwypuklenie kropel wody na fotografowanych produktach

ŚWIATŁO BOCZNE

Światło boczne - Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Cechy charakterystyczne

  • źródło światła znajduje się po prawej lub po lewej stronie fotografowanego obiektu
  • uwydatnia kształt, rozmiar i fakturę obiektu
  • jedna strona kadru jest znacznie mocniej oświetlona niż druga, bardziej zaakcentowane są cienie
  • bardzo mała ilość odblasków
  • kolory są lepiej widoczne niż przy świetle z tyłu
  • obiekt możemy doświetlić za pomocą blendy/dodatkowej lampy lub pozostawić widoczne cienie (jak możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu ja zdecydowałam się pozostawić mocniejsze cienie, ponieważ bardziej pasują do nastroju zdjęcia)
Światło boczne - Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Zastosowanie

  • uniwersalne światło
  • polecane początkującym
  • stosujemy, gdy chcemy zwrócić uwagę odbiorcy na kolor, kształt lub fakturę fotografowanego obiektu
  • w przypadku fotografii kulinarnej - fotografowanie potraw i napojów w szklanych naczyniach
  • zdjęcia nastrojowe np.: jesienne, zimowe, w stylu dark mood

ŚWIATŁO PRZEDNIE

Światło przednie- Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Cechy charakterystyczne

  • źródło światła znajduje się przed fotografowanym obiektem (za plecami fotografa)
  • na zdjęciu nie widać cieni
  • wszystko na zdjęciu jest jednakowo widoczne, ale fotografowany obiekt wydaje się płaski, mało kontrastowy
  • brak trójwymiarowości na zdjęciu 
  • faktury i kształty nie są zaakcentowane
Światło przednie- Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Zastosowanie

  • nigdy nie stosuję tego rodzaju oświetlenia

ŚWIATŁO PO SKOSIE

Światło po skosie- Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Jest to rodzaj światła, który rzadko jest wyróżniany w różnych podziałach, ale to światło, z którego ja korzystam najczęściej. Jest to połączenie światła tylnego ze światłem bocznym. Podkreśla ono kształty i kolory fotografowanego obiektu, jednocześnie wnosi świetlistość oraz dynamizm typowy dla światła tylnego. 


Światło po skosie- Lampa GlareOne LED2000D BiColor

Na poniższym kolażu możecie zobaczyć porównanie różnego rodzaju oświetlenia tego samego obiektu jakim są muffinki. Jak dla mnie najładniej wyglądają w oświetleniu po skosie :) W komentarzach dajcie znać jaki rodzaj oświetlenia wy byście wybrali i dlaczego :)

Rodzaje sztucznego oświetlenia - Lampa GlareOne LED2000D BiColor


PODSUMOWANIE

  • zależnie od kierunku padania światła światło ma różne właściwości i w odmienny sposób oddziałuje na fotografowany obiekt
  • w czasie fotografowania obejdź fotografowany obiekt dookoła i zaobserwuj, który kierunek padania światła najlepiej podkreśla walory fotografowanego obiektu 
  • do fotografii kuliarnej najlepiej sprawdza się światło tylne lub boczne (lub pośrednie - po skosie) - unikaj stosowania światła przedniego
Rodzaje światła - światło naturalne a światło sztuczne - GlareOne

Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten wpis i przez najbliższe miesiące będziecie z przyjemnością poznawać tajniki oświetlenia razem ze mną i marką GlareOne :)

Jaki jest Wasz ulubiony rodzaj światła ? Korzystacie z lamp czy fotografujecie tylko przy naturalnym świetle ?

Wpis powstał we współpracy z marką GlareOne

4 komentarze:

  1. Muszę się w tej kwestii jeszcze dużo nauczyć, ale fajnie, że tak to wszystko wyjaśniasz :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja robię zdjęcia telefonem, więc zawsze w naturalnym świetle :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Idealny wpis dla początkujących, wszystko świetnie wyjaśnione!

    OdpowiedzUsuń
  4. oprawa uliczna led to rozwiązanie, które znacząco poprawia oświetlenie przestrzeni publicznych, zwiększając bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Dzięki zastosowaniu technologii LED, oprawy te charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną oraz długą żywotnością, co przekłada się na niższe koszty utrzymania. Oprawa uliczna LED oferuje intensywne, jednolite światło, które doskonale oświetla chodniki, drogi i inne obszary publiczne, eliminując martwe punkty i zwiększając widoczność. Ponadto, nowoczesne modele opraw ulicznych LED są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania, umożliwiające automatyczne dostosowanie natężenia światła do pory dnia i warunków pogodowych, co dodatkowo podnosi ich funkcjonalność i oszczędność energii.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 fotografka bloguje