Nareszcie upały odpuściły i jest czym oddychać. Od razu przyjemniej się siedzi w ogródku i relaksuje w cieniu drzewa. Ostatnio miałam sporo pracy, ale na szczęście udało mi się też znaleźć trochę czasu na czytanie. Dzięki chwili z książką mam wrażenie, że mam więcej energii i pomysłów na nowe sesje zdjęciowe. Przy czytaniu mój mózg odpoczywa i się relaksuje, a przy pracy kreatywnej taki odpoczynek jest jak najbardziej wskazany. Dlatego przy piątku zapraszam Was do lektury najnowszego posta, gdzie przedstawię Wam nowości wydawnicze oraz moją opinię o nich :)
"KLATKA DLA NIEWINNYCH", KATARZYNA BONDA, WYDAWNICTWO MUZA
Powieść z nieśmiertelnym Meyerem. Tym razem Katarzyna Bonda porusza chyba ostatnio modne tematy dotyczące perwersji. Jak zawsze w książkach tej autorki jest wiele wątków, rzesze bohaterów i brak jasnego podziału na czarne i białe. To sprawia, że często po jej książki sięgam, a czytanie sprawia przyjemność. Powieść wymaga zastanowienia się, robienia przystanków. Nie czyta się jej ekspresowo, ale akcja potrafi wiele razy zaskoczyć.
"NIEWINNY", GRAHAM MOORE, WYDAWNICTWO W.A.B.
Absolutnie zaskakująca i nieprzewidywalna. Uwielbiam kryminały - książki i filmy - których spora część akcji rozgrywa się na sali sądowej, a tutaj mamy namiastkę tej sytuacji. Najmocniejszą stroną tej historii są zaskakujące, momentami w zasadzie szokujące zwroty akcji. Od tej książki naprawdę nie można się oderwać - ja nie potrafiłam. Chcesz przeczytać jeszcze jedną stronę, a potem kolejną i kolejną, żeby dowiedzieć się, w którą stronę potoczy się fabuła. Emocje, adrenalina, element zaskoczenia dla mnie 10 na 10.
"SNAJPER WCHODZI PIERWSZY", MICHAŁ WÓJCIK, PRZEMYSŁAW WÓJTOWICZ, WYDAWNICTWO ZNAK LITERANOVA
Długo czekałam na premierę tej książki i nie zawiodłam się. Jest to prawdziwa, szczera historia polskiego żołnierza z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Pozycja wręcz obowiązkowa. Nie trzeba czytać tylko o jednostkach specjalnych żeby poczuć dreszcz emocji. Jedyny minus jaki dostrzegłam to krótkie, nieraz jednowyrazowe pytania współautora, na które Wojtowicz odpowiada na pół strony - tak jakby sam mówił to co chce bez względu na zadane mu pytanie. To ksiazka która się czyta jednym tchem i noc robi się za krótka. Szczera do bólu okazująca smutne realia polskiego wojska.. Naprawdę polecam i na pewno wesprę działalność centrum wetrana.
"WYRKA. UTRACONY WOŁYŃSKI RAJ", MAŁGORZATA WITKO, WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT
Dla wielu Wołyń stał się utraconą ojczyzną - rodzinnym domem porzuconym w pośpiechu i miejscem kaźni członków rodziny. Jedną z takich miejscowości była Wyrka, wieś położona w powiecie kostopolskim w województwie wołyńskim. To właśnie losy jej mieszkańców poznajemy w książce "Wyrka. Utracony wołyński raj". Małgorzata Witko utrwala w niej obraz jednej z kresowej wiosek oraz przedstawia dramatyczne losy kilku polskich rodzin.
"Wyrka" porusza do głębi, wstrząsa i wywołuje smutek. Ale przynosi też odrobinę ciepła, które obecne jest w przedwojennych wspomnieniach - w sielskich obrazach pięknej wołyńskiej krainy oraz zwykłym życiu utkanym z radości i trosk. "Wyrka" to przejmująca i autentyczna opowieść o jednej z najmroczniejszych kart historii - o zbrodniach dokonanych z niebywałym okrucieństwem. O utraconej ziemi i rodzinach często rozdzielonych na zawsze. O bolesnych wspomnieniach i ranach, których nie jest w stanie zagoić mijający czas. Wspaniale napisana książka, i co najważniejsze, przedstawiająca prawdziwe wydarzenia i ludzkie losy. To doskonały przykład wartościowej literatury faktu - szansa na ocalenie ważnych wspomnień. Publikacja została uzupełniona materiałem fotograficznym, rycinami i mapkami. Polecam, warto wiedzieć i pamiętać.
"NAJSŁYNNIEJSZE POLSKIE MALARKI - STRYJEŃSKA, ŁEMPICKA, BOZNAŃSKA", URSZULA KOZAKOWSKA-ZAUCHA, MARIA ANNA POTOCKA, ŚWIATOSŁAW LENARTOWICZ, WYDAWNICTWO BOSZ
Zestaw trzech miniaturowych albumów w etui poświęconych wybitnym polskim malarkom - Oldze Boznańskiej, Tamarze Łempickiej i Zofii Stryjeńskiej.
Olga Boznańska to najwybitniejsza polska malarka okresu Młodej Polski, tworząca w nurcie realizmu i impresjonizmu. Album stanowi wybór najlepszych prac Olgi Boznańskiej z całego okresu jej twórczości.
Tamara Łempicka to najbardziej znana polska artystka na świecie. Jej obrazy należą do najchętniej kupowanych i osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Elegancka, błyskotliwa skandalistka w Paryżu zrobiła furorę swymi portretami o świetlistych, żywych kolorach z wyraźnymi cieniami i w niestandardowej stylizacji. Z tego okresu pochodzą Autoportret w zielonym bugatti, Portret Iry P. oraz akty Andromeda i Kobieta z gołębiem.
Zofia Stryjeńska zwana „księżniczką malarstwa polskiego”. Jej przepełnione duchem słowiańskim prace zachwycają wielobarwnością i porywają żywiołowością. Są świadectwem niezwykłej wyobraźni, humoru i niepowtarzalnego talentu.
Albumy są przepięknie wydane. Wygodne etui pozwala ładnie przechowywać książki i sięgać po nie w chwili, gdy potrzebujemy kontaktu ze sztuką.
"ŚWIAT ZWARIOWAŁ. PORADNIK SURREALISTYCZNY. JAK PRZEŻYĆ", AGNIESZKA TABORSKA, WYDAWNICTWO BOSZ
Jest to konkretny i oryginalny przewodnik do wdrożenia w naszym codziennym życiu. W oparciu o liczne przykłady ze świata literatury i sztuki możemy poznać wiele znanych postaci, które miały wpływ na charakteryzowanie surrealizmu.
Surrealizm to nurt w sztuce, który odrywa się od postrzegania świata, zmienia punkt widzenia i daje oddech w napiętym i uporządkowanym życiu. Osoby surrealistyczne lubią zaskakiwać, nie przywiązują uwagi na najdrobniejsze szczegóły, dzielą się własnym wnętrzem. Można wręcz stwierdzić, że myślą o niebieskich migdałach, żyją chwilą i lubią wprowadzać chaos. Czują się wtedy spełnieni. Taki jest ich wybór.
Autorka spisała dla nas 56 rad do wykorzystania we własnym zakresie, aby ułatwić i wypróbować wzbić się ponad rzeczywistość. Ćwiczenia dla ciała, ale także dla duszy. Spisane i przedstawione liczne przykłady kultury surrealistycznej.
Jeśli jesteście gotowi się nudzić, chcecie pościć, a przede wszystkim poznać samego siebie i własne wnętrze, możecie spróbować z tym poradnikiem. Szczególnie polecana dla ciekawskich, studentów i uczniów szkół artystycznych jak i samych artystów.
"MONTEPERDIDO", AGUSTIN MARINEZ, WYDAWNICTWO LITERACKIE
W momencie, gdy spojrzałam na okładkę książki „Monteperdido”, to pomyślałam, że jej zawartość może być dobra. Następnie, przeczytałam jej opis, z którego się dowiedziałam, że akcja dzieje się w Pirenejach. Pireneje kojarzą mi się z dobrymi thrillerami i kryminałami, więc uznałam, że muszę przeczytać książkę Martineza.
Książkę „Monteperdido” zaczęłam czytać z wielkim zaciekawieniem. Spodobał mi się pomysł na fabułę. Zaginione dziewczynki i powrót jednej z nich po pięciu latach. W mojej głowie od razu zrodziły się pytania dotyczące tego co z nimi się działo i jak to się stało, że jedna z nich wróciła. Zaczęłam wymyślać różne teorie. Niestety, mój entuzjazm trochę zgasł podczas czytania. Nadal byłam ciekawa rozwiązania sprawy, lecz uważam, że akcja toczyła się trochę za wolno i moje skupienie na opisywanej historii trochę osłabło. W pewnym momencie pogubiłam się trochę też w bohaterach. Nie wiedziałam o kim do końca czytam. Wydaje mi się, że przez to zakończenie mnie nie zaskoczyło.
„Monteperdido” to zdecydowanie dobra książka. Bardzo spodobał mi się pomysł na fabułę, lecz nie jestem do końca zadowolona z wykorzystania tego pomysłu. Według mnie akcja mogła trochę szybciej się toczyć i bardziej skupiać się na sprawie. Jest to debiut, więc mam nadzieję, że autor będzie się dalej rozwijać i zaskoczy mnie kolejnym thrillerem.
"STOWARZYSZENIE SROK: JEDNA TO SMUTEK...", AMY MCCULLOCH, ZOE SUGG, WYDAWNICTWO INSIGNIS MEDIA
Elitarna szkoła z internatem w starym zamczysku, wstrząsające morderstwo, nowa uczennica z ponurą przeszłością, tajemnicze Stowarzyszenie Srok i przekazana informacja: "Wiem kto zabił Lolę... jedno z was będzie następne".
"Stowarzyszenie Srok. Jedna to smutek" autorstwa dwóch kobiet, Zoe Sugg i Amy McCulloch, okazało się naprawdę fajną młodzieżową książką z momentami creepy klimatem. Jest dość tajemnicza, zagadkowa, ale bardzo fajnie ugryziona, bo absolutnie nie skupia się na rozterkach życiowych nastoletnich bohaterów, choć oczywiście interakcje między nimi te pozytywne i negatywne występują, ale nie dominują w całej powieści.
Rozdziały pisane są z perspektywy dwóch bohaterek, Audrey i Ivy. Razem z nimi, z rozdziału na rozdział, dowiadujemy się coraz więcej o tym jakie sekrety skrywa ich szkoła i ich przyjaciele.
Fabuła jest wciągająca, klimat przyjemny, bohaterowie do polubienia, którym naprawdę można kibicować. Końcówkę książki czytałam z zapartym tchem, bo jak najszybciej chciałam dowiedzieć się jak to się wszystko skończy i...
No i właśnie. Autorki zrobiły coś niedozwolonego, moim zdaniem oczywiście, a mianowicie zakończyły książkę w połowie akcji, nie kończąc ani jednego wątku.
Czy to w porządku? Uważam, że nie.
Gdybym miała przy sobie drugi tom, to od razu czytałabym dalej nie robiąc nawet chwili przerwy.
Niestety póki co muszę czekać.
"DŁUGI ZEW", ANN CLEEVES, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA
"Długi zew" to klasyczny kryminał. Czytelnik nie znajdzie nagłych zwrotów akcji, dowodów łaskawie spadających śledczym z nieba czy oryginalnej konstrukcji.
Kryminał Ann Cleves opiera się na skrupulatnie prowadzonym śledztwie, szukaniu powiązań i rozmowach ze świadkami. Jednocześnie mamy okazję poznać małą lokalną społeczność i zasady, jakimi się rządzi.
Akcja książki jest spokojna, nie ma zaskakujących zwrotów, ale cały czas posuwa się do przodu. Autorka nie robi “przystanków”. Nie znajdziemy tu nic nie wnoszących opisów przyrody, Autorka nie porusza także osobnego wątku obyczajowego. Bohaterów poznajemy tylko w kontekście prowadzonej sprawy.
Styl Autorki jest bardzo przystępny, ale jednocześnie buduje doskonały klimat – duszny, pełen fałszu.
"Długi zew" to przemyślana fabuła, charakterystyczni bohaterowie, oraz ciekawe wątki społeczne. Każdy element został skrupulatnie dopracowany. Ann Cleves nie próbuje na siłę zainteresować czytelnika. Pośród autorów, którzy szukają coraz to nowych rozwiązań mających zwrócić uwagę, Długi zew to wykorzystanie klasycznego przepisu na dobrą książkę. Dla czytelników, którym są bliskie takie rozwiązania, ten kryminał będzie świetnym wyborem.
"NIE CHCESZ WIEDZIEĆ", BARTOSZ SZCZYGIELSKI, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA
Agata jest z zawodu wróżką. Specjalizuje się w tarocie, zna się też na psychologii dość dobrze, by potrafiła wiele wyczytać z twarzy i gestów swoich klientów jeszcze przed rozłożeniem kart.
Pewnego dnia odwiedza ją klient, którego nie umie odczytać. Robi coś, czego nikt by się nie spodziewał. Jego czyn rozpoczyna drogę pełną niebezpieczeństw oraz możliwości.
Wychowana z dala od świata Agata nagle wbrew swojej woli zostaje rzucona w wir zdarzeń i musi się zmierzyć z nieznanym: natłokiem dźwięków, zapachów, tłumem dziennikarzy i policją.
Czy chciał(a)byś poznać swoją przyszłość?
Wiele osób obawia się tego. Agata widzi zdarzenia, które dopiero nadejdą, lecz najbardziej niebezpieczna okazuje się jej przeszłość, o której nie ma pojęcia. Zabawne w przypadku wróżki, nieprawda?
Kobieta szuka rozwiązania zagadki co przywiodło do jej gabinetu tajemniczego mężczyznę. Podróżuje przez Polskę w pogoni za odpowiedzią. Nagle, ponad sto stron przed końcem książki, zdarza się to! Do teraz nie mogę się otrząsnąć.
"ZOBACZ, CO ZROBIŁEŚ", MATTHEW FARRELL, WYDAWNICTWO MOVA
Policja otrzymuje wezwanie do morderstwa. Na miejscu okazuje się, że jest to ciało kochanki Liama - technika kryminalistyki, z którą ostatnio się rozstał, by ratować swoje małżeństwo. Oczywiście staje się on głównym podejrzanym, więc prosi o pomoc brata Seana, który jest detektywem z wydziału zabójstw, by mu pomógł znaleźć mordercę i odkryć kto go wyrabia. Historia dzieje się wielotorowo, więc co chwilę coś ważnego przytrafia się któremuś z głównych bohaterów. Dynamiczna fabuła nie pozwala nam się przy niej nudzić. Książka wciąga i intryguje, nie tak łatwo można domyśleć się kto zabił i jaki był tego powód. Tutaj każdy bohater ma coś na sumieniu, więc każdy może być podejrzanym. Fajnie się czyta takie historie. Wydarzenia, które doprowadziły do tragedii były tak nieoczywiste a jednocześnie tak precyzyjnie zaplanowane, że będziecie nieźle zaskoczeni.
"WAMPIR. JAK RODZI SIĘ ZŁO", MAGDA OMILIANOWICZ, WYDAWNICTWO KAMPANIA MEDIOWA
Leszek Pękalski to jedna z najbardziej tajemniczych postaci polskiej kryminalistyki, znany jako Wampir z Bytowa. Niepozorny, brudny, lekko upośledzony mężczyzna jest posądzany o zamordowanie 70 lub według niektórych źródeł 90 osób. Od wielu lat budzi lęk, bo jego sprawa nie jest do końca rozwiązana. Mimo tego do ilu przestępstw się przyznał, część z nich jak twierdzą policjanci była zmyślona. Poziom kryminalistyki w latach 90 nie pozwalał na tak dokładne i poprawne przeprowadzenie śledztwa jak dziś, nawet jeśli na miejscu zbrodni znaleziono krew to można było określić jedynie jej grupę a nie DNA, możliwości dochodzeniowców też były inne. A Leszek Pękalski wiecznie głodny i jedzący bez umiaru był w stanie zeznać wiele rzeczy za kilka pierogów.
Magdalena Omilianowicz postanowiła pochylić się nad jego historią, rozmawiając z nim, próbowała dotrzeć do prawdy- kim tak naprawdę jest Leszek Pękalski? Co go doprowadziło do stanu, w którym zaczął zabijać? Czy to jego dzieciństwo miało wpływ na to jakim się stał?
Jak ja się bałam czytając tę książkę! To że ktoś taki funkcjonował, zabijał bez mrugnięcia okiem, wyrzutów sumienia "na zimno" mnie przeraża. To przenika do szpiku kości, nie da się tej książki czytać po zmroku, ba! nawet jak jechałam autobusem w ciągu dnia to rozglądałam się po współpasażerach z lekkim niepokojem Sposób narracji dziennikarki powoduje, że jesteśmy z nią podczas rozmów z mordercą a po plecach przebiegają dreszcze lęku.
"NIEDOSKONAŁY", MAŁGORZATA FALKOWSKA, EWELINA NAWARA, WYDAWNICTWO AKURAT
"Nieosiągalny" był porównaniem do "Kopciuszka" dla dorosłych i totalnie oczarował mnie ten tom. A do jakiej historii można porównać "Niedoskonałego"? Zdecydowanie do "Pięknej i Bestii".
Liczyłam na prostą, lekką i przyjemną lekturę i właśnie taką dostałam. Książkę czyta się w naprawdę ekspresowym tempie, bo rozdziały są krótkie i ciekawe. Może na początku czegoś mi brakowało, ale później tak się wciągnęłam, że nie minęła chwila a już doszłam do podziękowań. Naprawdę bardzo dobrze spędziłam czas podczas czytania tej książki. Fajnie było znowu odwiedzić Willa i Olimpię, ale również odkrywać rodzące się uczucie Majki i Simona.
Jeżeli szukacie ciekawego i lekkiego romansu w klimacie królewskim koniecznie przeczytajcie te serię! Ja bardzo miło będę ją wspominać. I będę czekać na kolejne premiery tych autorek!
Jak widzicie w tym wpisie przedstawiłam Wam naprawdę sporo książek, ale ostatnio jest tyle nowości, że czasami mam wrażenie, że nie nadążam z ich poznawaniem. Wiele pozycji zasługuje na zwrócenie na nie szczególnej uwagi. Mam nadzieję, że wśród tych pozycji znaleźliście taką, którą chętnie przeczytacie :)
Znacie przedstawione przeze mnie nowości ? Jaką książkę ostatnio przeczytaliście ?
Aktualnie jestem w podobnych okolicznościach przyrody i czytam :)
OdpowiedzUsuńJeszcze z żadną z nich nie miałam przyjemności się relaksować;)
OdpowiedzUsuńMysle, ze te książki będą idealne na jesienne wieczory!
OdpowiedzUsuńJa teraz czytam Gorącą Sesję, to 4 część z cyklu Game On, a wcześniej nowości od Elle Kennedy i Vi Keeland :)
OdpowiedzUsuńW tych twoich książkach zWsze znajdę coś dla siebie.
OdpowiedzUsuńKiedy znajdujesz czas na czytanie?
OdpowiedzUsuń