niedziela, października 10, 2021

ZACZYTANA FOTOGRAFKA #11

Jak to zawsze bywa z dobrymi rzeczami - szybko się kończą i tak właśnie końca dobiegł kolejny weekend.  Mam wrażenie, że z tygodnia na tydzień wolne dni mijają coraz szybkiej. Przecież dopiero był piątek, a tutaj bach - niedziela wieczór...

Jednak mimo ogromu pracy udaje mi się znaleźć chwilę czasu na czytanie. Takie momenty dla siebie sprawiają, że mogę złapać dystans do pracy oraz odpocząć i nabrać sił. Dzisiaj zapraszam Was na recenzję najnowszych książek, które ostatnio udało mi się przeczytać. Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie dla siebie coś idealnego na długie, jesienne wieczory. 

ZACZYTANA FOTOGRAFKA

"MĄDRY, ŻE F*CK", GARY JOHN BISHOP, WYDAWNICTWO INSIGNIS

"MĄDRY, ŻE F*CK", GARY JOHN BISHOP, WYDAWNICTWO INSIGNIS

Mądry, że F*CK” to książka dla osób lubiących bezpośredniość. Bishop to motywator, który wyciąga z pozoru wszystkim znaną prawdę, odziera ją z poetycznej otoczki i rzuca samą esencję, prosto w twarz. Książka podzielona jest na cztery sekcje: miłość, stratę, strach i sukces. Każda z nich ma poruszyć czytelnika, spowodować że będziemy chcieli się sprzeciwić temu, co autor podaje jako oczywiste. Nie raz miałam ochotę rzucić książką, bo jest pełna oczywistości. Ale autor podaje takie przykłady, obraca prawdę z prawej na lewą stronę sprawiając, że na koniec rozdziału myślisz „rzeczywiście, teraz to ma sens”.  „Mądry, że F*CK” to nie typowa książka motywacyjna. To raczej omówienie czterech sfer życia. Bishop chce pokazać czytelnikowi jak z siedzenia pasażera przesiąść się za kierownicę życia zmieniając podejście, wyzwalając się z własnych błędnych przekonań. 

"NAJSZCZĘŚLIWSZY CZŁOWIEK NA ZIEMI", EDDIE JAKU, WYDAWNICTWO MUZA

"NAJSZCZĘŚLIWSZY CZŁOWIEK NA ZIEMI", EDDIE JAKU, WYDAWNICTWO MUZA

Eddie Jaku urodził się w 1920 roku, w ubiegłym skończył 100 lat i postanowił napisać swoją pierwszą książkę, opowiadającą o życiu w trudnych, wojennych czasach, a także powrocie do normalności po wyzwoleniu Auschwitz.
Historii ludzi, którzy przeżyli obozy koncentracyjne jest wiele, ale myślę, że tę będę długo pamiętać ze względu na postać Eddiego, jego niezłomność, siłę i determinacje. Podczas gdy inni bezwiednie poddawali się gestapo, on podejmował ucieczki, walczył, choć był na z góry przegranej pozycji. 
Nie od razu odnalazł się w realiach powojennego świata. Miewał myśli samobójcze. Uratowała go miłość do żony i synów.
Bardzo szanuję pana Jaku. To, że nigdy nie był bierny. Podejmował się różnych prac: w obozach, by przeżyć, w życiu, by... żyć. Nie stał w miejscu, pracował wraz z żoną do wieku 90-ciu lat (!!).
Cieszę się, że się otworzył na opowiedzenie historii swojego trudnego, ale pięknego życia.

"SNOWFLAKE", LOUISE NEALON, WYDAWNICTWO MUZA

"SNOWFLAKE", LOUISE NEALON, WYDAWNICTWO MUZA

Debbie ma osiemnaście lat i zaczyna studia w Dublinie. Nie jest jej łatwo odnaleźć się na uniwersytecie, ponieważ całe dotychczasowe życie spędziła na farmie. Na dodatek jej psychika jest w kiepskiej kondycji. Wpływ na to mają: matka - niegroźna wariatka, wujek Billy - alkoholik i dziwak, partner matki - starszy od Debbie zaledwie o sześć lat. Dziewczyna ma problem z nawiązywaniem znajomości. Na szczęście udaje jej się zaprzyjaźnić z Ksante. Natomiast nawiązywanie bliskich kontaktów z mężczyznami to dla niej żaden problem. Wystarczy odpowiednia dawka alkoholu.
"Snowflake" to książka nietuzinkowa i może nawet trochę magiczna, ze względu na prorocze sny matki i córki. W końcu nie jest to często spotykana zdolność. Autorka świetnie wykreowała postacie i wspaniale gra na emocjach. Momentami było mi niesamowicie smutno i szczerze współczułam Debbie. Ale wielokrotnie na mojej twarzy gościł uśmiech i ta dawka humoru była wisienką na torcie.

"DZIEŃ BEZ TELERANKA. JAK SIĘ ŻYŁO W STANIE WOJENNYM", ANNA MIESZCZANEK, WYDAWNICTWO MUZA

"DZIEŃ BEZ TELERANKA. JAK SIĘ ŻYŁO W STANIE WOJENNYM", ANNA MIESZCZANEK, WYDAWNICTWO MUZA

Stan wojenny to czas kiedy nie było mnie jeszcze na świecie. Wiedzę na jego temat głównie posiadam więc z zajęć historii, ale też z opowieści starszych krewnych. I to te opowieści zawsze były dla mnie ciekawsze i cenniejsze. 
Reportaż Anny Mieszczanek to przede wszystkim wypowiedzi ludzi, którzy żyli w czasach kiedy wszystko stanęło na głowie. Osoby te przywołując swoje wspomnienia opowiadają o mrocznym czasie w życiu Polaków. Ich relacje przeplatane są nagrywanymi w latach osiemdziesiątych dialogami oraz istotnymi wówczas dokumentami.
Myślę, że jest to pozycja po którą warto sięgnąć. Zawiera wiedzę dużo ciekawszą niż okrojone lekcje historii.Ubolewam jednak nad faktem, że autorka pozostawia czytelnika bez odpowiedzi w wielu kwestiach.

"NAJSŁABSZE OGNIWO", ROBERT MAŁECKI, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA

"NAJSŁABSZE OGNIWO", ROBERT MAŁECKI, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA

Książki Roberta Małeckiego zawsze czytam z ogromną przyjemnością. Kiedy sięgam po jego powieści czuję czytelniczy spokój. Wiem, że spędzę z daną książką miłe chwile, zatopię się w danej historii, by wraz z bohaterami móc popłynąć w wir wydarzeń.
,, Najsłabsze ogniwo " określiłabym jako subtelny a zarazem wysublimowany thriller, pełen niedomówień, kłamstw, tajemniczych zbrodni oraz zaginięć. To powieść, gdzie akcja toczy się swoim nieśpiesznym , umiarkowanym rytmem, gdzie główny bohater w niezwykle przenikliwy sposób, krok po kroku próbuje wyplątać się z gęstej sieci zakłamania. Jak sam autor wspomina, ta książka jest formą podziekowania Harlanowi Cobenowi, dzięki któremu zajął się pisaniem. Ja uwielbiam powieści Cobena, dlatego kiedy zaczęłam czytać,, Najsłabsze ogniwo " miałam wrażenie, że to właśnie tego autora książkę trzymam w ręku. Ogromnie czuć tutaj styl autora zagranicznego, co dla mnie oczywiście działa na wielką korzyść tej powieści.
Moi drodzy, jeśli macie ochotę na wyważoną, spokojną lecz ekscytujacą zagadkę, w której nic nie jest oczywiste a rozwiązanie przyprawi, głównego bohatera o niejeden zawrót głowy to polecam wam tę książkę. Czym, bądź kim jest tytułowe ,, Najsłabsze ogniwo "?

"CIĘCIE", ANNE METTE HANCOCK, WYDAWNICTWO MOVA

"CIĘCIE", ANNE METTE HANCOCK, WYDAWNICTWO MOVA

Czy to możliwe by dziecko rozpłynęło się w powietrzu po wejściu do szkoły? Historia zaginięcia Lukasa pokazuje, że nie można ufać nawet własnym wspomnieniom, a to co z pozoru wydaje się złe, może okazać się jedynym ratunkiem. Można powiedzieć, że to kryminał jakich wiele, jednak napisany w taki sposób, że szkoda mi było odłożyć książkę i raz za razem czytałam słynny „jeszcze jeden rozdział i idę spać”. Fajne jest to, że do końca fabuła zachowuje swoją tajemniczość. Z drugiej strony wątek pareidolii był dość istotny, a później jakby o nim zapomniano. W tym przypadku czuję niedosyt. Mimo wszystko będę dobrze wspominała tę książkę i czuję, że jeszcze nie raz będzie nam dane spotkać się z Heloise i Erikiem.

"STAN SPLĄTANIA", ROKSANA JĘDRZEJEWSKA-WRÓBEL, WYDAWNICTWO LITERACKIE

"STAN SPLĄTANIA", ROKSANA JĘDRZEJEWSKA-WRÓBEL, WYDAWNICTWO LITERACKIE

Dojrzała, mądra i pięknie napisana! Kontrast między młodością a starością w tej powieści jest tak drastyczny jak zderzenie mrówki rzuconej na szyny i pociągu nadchodzącego w pędzie!
Pokazanie uczniów w naszym tradycyjnym systemie oświaty również wszystko deklasuje ... pokazane życie osób dorosłych i młodych jako wyścig szczurów, podział na lepszych i gorszych, iście gombrowiczowskie upupianie. Uczniowie pozbawieni jakiegokolwiek wyrazu. 
Jestem pod wrażeniem wnikliwej diagnozy naszych czasów jaką postawiła autorka. Wszyscy jesteśmy "zatrzaśnięci w bezpiecznych kapsułach obojętności". Zamknięci, ograniczeni na relacje z których nie czerpiemy korzyści... A człowiek jest człowiekowi niezbędny do życia, do szczęścia, do spełnienia. Parafrazując, okazuje się, że nie da się zarobić tyłu pieniędzy, żeby kupić sobie wolny czas- więc po co się zaharowywać? 

"OPOWIEŚĆ NIEWIERNEJ", MAGDALENA WITKIEWICZ, WYDAWNICTWO W.A.B

"OPOWIEŚĆ NIEWIERNEJ", MAGDALENA WITKIEWICZ, WYDAWNICTWO W.A.B

Jak sam tytuł nam sugeruje jest to historia kobiety, która zdradza męża. Dzięki temu, że narratorką jest Ewa, główna postać, wczuwamy się w jej emocje. Poznajemy rozterki, zawahania oraz widzimy starania do dobudowy uczucia w małżeństwie. Jednak nie zawsze jest tak jak chcemy…
Książkę czyta się w zatrważającym tempie, poprzez lekki styl. Autorka stworzyła w niej bardzo rzeczywistych bohaterów, których możemy spotkać w naszym realnym życiu. Czego, oczywiście nie życzę nikomu. Maciej, mąż Ewy w moim odczuci to kawał drania! Zimny, nieczuły pracoholik. Natomiast sama Ewa czasem mnie irytowała, owszem współczułam jej, ale męczyła mnie jej naiwność. Przyjaciółka Ewy, to taki pozytywny akcent, na ogromny plus. Polubiłam ją za rady i wspieranie przyjaciółki w każdej podjętej przez nią decyzji. Tylko pozazdrościć takiej więzi!

"SERCE NA ZAKRĘCIE", K.A.FIGARO, WYDAWNICTWO LIPSTICK BOOKS

"SERCE NA ZAKRĘCIE", K.A.FIGARO, WYDAWNICTWO LIPSTICK BOOKS

Druga część przygód Gosi, jej męża Michała i słynnego bogatego kochanka z Portugalii. Tym razem cała akcja dzieje się w Polsce.
Gośka wraca po tym jak dowiedziała się, że ojciec nie żyje. Zostawia Raula i nie daje mu nadziei na dalszą przyszłość. Ale on nie odpuszcza, postanawia przyjechać do Polski i przekonać do siebie Margaret, w szczególności po tym czego dowiedział się o jej mężu.
Michał się nic nie zmienił. Od początku źle traktował Gośkę a ona to akceptowała. Jest tym samym dupkiem co w pierwszej części. Tym razem to matka stanie w jej obronie. To zasadnicza odmiana po tym jak w pierwszej części pokazane było jak kobieta nie przepada za córką.

"MIASTO MAFII 2", KINGA LITKOWIEC, WYDAWNICTWO MUZA

"MIASTO MAFII 2", KINGA LITKOWIEC, WYDAWNICTWO MUZA

Po raz kolejny, z ogromną przyjemnością sięgnęłam po książkę p. Kingi Litkowiec. Jest to kontynuacja losów braci Rossi z "Miasta Mafii".... tym razem towarzyszymy najmłodszemu z nich - Lucasowi. 
Hope razem z przyjaciółką Rachel, pracuje jako kelnerka w klubie. Pewnego dnia, dostarcza do domu szefa czarną teczkę, którą ten zostawił w biurze .... jak bardzo jest nieświadoma tego, ile ten dzień zmieni w jej życiu. 
Wplątana w sieć kłamstw, intryg, manipulacji i niebezpieczeństw próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Czy jej się to uda?
Schemat powieści może i jest powielany, ale mnie to odpowiadało. Można było przewidzieć niektóre wydarzenia ale ....i tak dałam się wciągnąć w mafijne rozgrywki, jak również do gry jaką prowadzili ze sobą Hope i Lucas. Miłość i pożądanie wychodzi z zakamarków kolejnych stron.
Ja Wam bardzo polecam obie części "Miasta Mafii", zachęcam do zapoznania się z trójką przystojniaków i ich kobiet.

"LOVEINK YOU", K.N.HANER, WYDAWNICTWO AKURAT

"LOVEINK YOU", K.N.HANER, WYDAWNICTWO AKURAT

Isaac jest mega przystojnym, bardzo niegrzecznym meżczyzną. Kobiety traktuje jako rozrywkę na jeden wieczór. Nigdy się nie angażuje, a kobiety, które pragną czegoś więcej spuszcza na drzewo. 
Aktualnie Isaac wraz z dwójką przyjaciół biorą udział w reality show, który ma wybić ich na wyżyny sztuki tatuażu. 
Kiedy do jego studia wchodzi Nadia, Isaac czuje, że to kobieta inna niż wszystkie z którymi dotychczas się spotykał. A kiedy ponownie przypadkiem wpadają na siebie na imprezie zorganizowanej przez jego producenta ma pewność, że musi ją poznać bliżej. 
Ich relacja z każdym spotkaniem nabiera tempa. I chociaż po Isaacu można by było się spodziewać, że chce dziewczynę wyłącznie zaliczyć to mimo wszystko, mężczyzna stara dla Niny być mężczyzna jakiego ona potrzebuje. 
Niestety jego idealna Nina skrywa wiele sekretów, które mogą zniszczyć te kruche fundamenty nowo powstałego związku. 

"KLERYCY. O ŻYCIU W POLSKICH SEMINARIACH", MARIUSZ SEPIOŁO, WYDAWNICTWO ZNAK

"KLERYCY. O ŻYCIU W POLSKICH SEMINARIACH", MARIUSZ SEPIOŁO, WYDAWNICTWO ZNAK

"Klerycy. Życie w polskich seminariach" to książka, która otwiera przed nami drzwi polskich seminariów. Autor do pracy nad tym tytułem zaprosił wielu byłych i obecnych księży, co pozwala w pewien sposób uśrednić obraz kleru. 
Jednak pomimo tylu opinii i doświadczeń, ten obraz nie prezentuje się zbyt dobrze, a wyraźnym rezultatem tego jest malejąca ilość chętnych chcących zostać duchownymi. 
Seminarium jawi się bowiem jako miejsce codziennej musztry z patriarchalną władzą na czele. Miejsce, gdzie nie ma czasu na własne przemyślenia a najlepszy lokator to ten, który się nie wychyla a uprzejmie spełnia wszystkie rygorystyczne nakazy. Brzmi jak sprawnie działająca korporacja? W rzeczy samej, bo to przecież przedsionek korporacji o nazwie kościół.

"RONA I NASZE MIASTO", RADOSŁAW FIGURA, WYDAWNICTWO ZNAK KONCEPT

"RONA I NASZE MIASTO", RADOSŁAW FIGURA, WYDAWNICTWO ZNAK KONCEPT

Książka inna, niż te, które zdarza mi się czytać na co dzień. Niepokojąca, a zarazem wciągająca. 
To szydera na populistów i »betonowych konserwatystów«. Zabawna, pełna zwrotów akcji, z zaskakującym finałem, skłaniająca do refleksji nad kondycją naszego społeczeństwa. Figura – w przeciwieństwie do Margaret Atwood – nie skupia się na systemie opresyjnym. Pokazuje go z zupełnie innej strony. Idealna książka dla fanów Rok za rokiem, The Truman Show i Orwella.

"BACKSTAGE. SEKRETY MĘSKIEGO TOP MODELINGU", PIOTR CZAYKOWSKI, MAGDALENA KUSZEWSKA, WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT

"BACKSTAGE. SEKRETY MĘSKIEGO TOP MODELINGU", PIOTR CZAYKOWSKI, MAGDALENA KUSZEWSKA, WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT

Całość podzielona jest na kilka rozdziałów, uporządkowanych chronologicznie według etapów kariery Piotra Czajkowskieg. Jest to więc swoista biografia Piotra, jednak opowiedziana w taki sposób, że daje bardzo szeroki pogląd na to jak wygląda modeling w Polsce, w Europie czy na świecie. 
Obie strony tego wywiadu nie boją się trudnych pytań i trudnych odpowiedzi. Dowiemy się zatem czemu imprezy odgrywają tak duże znaczenie w pracy modela - ile w nich używek, ile podejrzanych propozycji. Otworzymy oczy na przemoc seksualną ze strony ludzi działających w branży. Zajrzymy za kuluary największych modowych przedsięwzięć. Poznamy blaski i cienie życia na świeczniku.
Ta książka to celne pytania i konkretne odpowiedzi. Must have dla tych, którzy pragną wkroczyć do świata mody. Jest ona bowiem idealnym wyważeniem plusów i minusów tego biznesu. A że rozmowa ciekawa, to książkę czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem.

"NADAĆ SENS TEMU ŚWIATU", HENRYK WUJEC, WYDAWNICTWO ZNAK

"NADAĆ SENS TEMU ŚWIATU", HENRYK WUJEC, WYDAWNICTWO ZNAK

Przez jedenaście lat Henryk Wujec pisał felietony do biłgorajskiego kwartalnika „Tanew”. Niedługo przed śmiercią zaczął układać je w książkę. Zebrane w jeden tom tworzą spójną opowieść o wartości kultury wiejskiej, naturalnej religijności, osobistych poszukiwaniach, ukochanej fizyce, o Biłgoraju jako kraju lat dziecinnych – jego „dolinie Issy”. Widać w nich człowieka, który kochał świat, ludzi, życie.
Redakcyjną pracę Wujca przerwały choroba i śmierć. Książkę dokończyli żona Ludka i przyjaciele, dodając do niej pełne prostoty i czułości wobec Stworzenia wiersze autora, jego liczne fotografie i poświęcone mu wspomnienia. Odtworzyli w ten sposób świat Henryka Wujca: jego wartości, emocje, obrazy przechowywane w pamięci, a nawet kolory ukochanego biłgorajskiego krajobrazu. Pokazali źródła, z których legenda opozycji, działacz KOR-u i Solidarności, polityk pozostający społecznikiem, czerpał siłę i blask.

Lubicie czytać książki ? Która z przedstawionych książek wpadła Wam w oko ? 

4 komentarze:

  1. Pochłaniasz te książki :))
    Tym razem mam ochotę na Cięcie i Najsłabsze Ogniwo .

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie czytam Vi Keeland Nie Powinniśmy - nawet mnie wciągnęło, ale i tak czekam na nową Elle Kennedy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie nadążam już za Twoimi nowościami, ale zaciekawiła mnie ta pierwsza :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Część z nich już wcześniej wpadła mi w oko, ale kilka teraz wyłapałam.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 fotografka bloguje