Dzisiaj razem z marką GlareOne (klik!) chcieliśmy Was zaprosić na poradnik, w którym przedstawimy Wam złote rady na to, jak wykonać perfekcyjny flat lay, czyli jedno z najpopularniejszych zdjęć, jakie możecie spotkać w social mediach.
Flat lay to zdjęcia gotowej kompozycji uwiecznionej z perspektywy lotu plata pod kątem 90 stopni. Ten typ fotografii ceniony jest głównie przez twórców na Instagramie ze względu na swoją wizualną atrakcyjność. Świetnie sprawdza się do pokazywania scen lifestylowych, fotografii kulinarnej oraz biznesowej. Zdjęcia z lotu ptaka pozwalają uchwycić kilka rzeczy na raz, tworząc z nich ciekawą, estetyczną kompozycję.
SPRZĘT DO FOTOGRAFII FLAT LAY
Flat lay nie jest wymagającą dziedziną jeśli chodzi o sprzęt. Współczesne smartfony oferują ogromne możliwości technologiczne, dlatego w większości przypadków świetnie sprawdzą się do tego rodzaju zdjęć.
Ja oczywiście jestem team aparat, więc w tym przypadku polecam skorzystanie albo z lustrzanki, albo z bezlusterkowca. Autem może być odchylany ekran, który pozwala wygodnie obserwować efekty sesji.
Obiektyw - tutaj dobrze sprawdzi się nawet kitowy obiektyw (18-55 mm), ponieważ w fotografii flat lay będziemy musieli mocno przymknąć przysłonę.
Dodatkowo atutem będzie statyw z łamaną kolumną centralną, chociaż przyznam się Wam, że ja bardzo rzadko używam statywu (raczej jestem w mniejszości wśród zawodowych fotografów).
ŚWIATŁO DO FOTOGRAFII FLAT LAY
Możliwości jest tutaj naprawdę sporo. Możemy skorzystać z oświetlenia naturalnego, sztucznego ciągłego lub sztucznego błyskowego. Każdy z tego rodzaju może być albo światłem miękkim, przepuszczonym przez dyfuzor, albo ostrym z mocnymi cieniami.
Ja oczywiście korzystam z oświetlenia sztucznego ciągłego z lampy GlareOne LED 2000D BiColor z założonym na nią softboxem prostokątnym 60x90 cm.
JAK STWORZYĆ PERFEKCYJNĄ UKŁADANKĘ ?
Zdjęcia flat lat muszą mieć swój temat. Wybór "głównego bohatera" jest tutaj kluczowy, ponieważ tylko w ten sposób zbudujemy w kadrze jedną, spójną całość, która "opowie" odbiorcy jakąś opowieść. Z góry trzeba ustalić, co będzie najważniejszym tematem całego kadru. Dopiero później dokładamy dodatki czyli te elementy, które stworzą odpowiednią atmosferę zdjęcia i sprawią, że całość nabierze odpowiedniego kontekstu. To nasi "bohaterowie drugoplanowi", którzy tak naprawdę są mniej ważni niż ci z pierwszego planu. Takimi dodatkami mogą być kwiaty, przybory kuchenne, pocztówki, świeczki, notesy, spinacze, pióra itp. - zawsze dobrane do tematu kompozycji. Ich rolą jest nadanie kontekstu, uzupełnienie i wzbogacenie sceny.
UKŁAD KOMPOZYCJI
Mamy do wyboru:
- centralną - przedmiot/y znajduje/ą się w centrum kadru
- otwartą - dynamiczna, z dużą liczbą elementów, które są "ucięte", czyli wychodzą poza kadr
- zamkniętą - elementy wyraźnie zamknięte są w granicach kadru, wzrok odbiorcy skupia się tutaj na głównym bohaterze zdjęcia
- skośną - ułożenie rzeczy po przekątnej, które wprowdza dynamikę
- zgodna z zasadami trójpodziału - w tym celu można włączyć linie siatki w telefonie lub w aparacie i umieścić "bohaterów" w miejscach przecięcia linii.
Wybór będzie zależny głównie od efektu, który chcemy uzyskać, a także liczby produktów, które zamierzamy uchwycić na zdjęciu.
TŁO
Ogromną rolę odgrywa odpowiednie tło. Powinno być ono spójne z resztą kompozycji. Pożądane są jednolite, pozbawione agresywnych wzorów powierzchnie, takie jak np.: kartka papieru w dopasowanym kolorze, marmurowy blat, drewniany stół, panele, pościel, a nawet różnego rodzaju narzuty, parapety czy chodniki.
Równie istotne jest dostrzeżenie koloru dominującego w kadrze i dobranie do niego tła i dodatków - mogą pochodzić z tej samej palety barw lub z nią kontrastować.
PODSUMOWANIE
Fotografia flat lay to nie tylko "światło z okna" i zdjęcia robione smartfonem. To może być bardzo ciekawa zabawa, a mając odpowiednią wiedzę i sprzęt jesteśmy w stanie zasymulować niemal dowolne światło, w każdym pomieszczeniu i o każdej porze dnia.
Muszę Wam się szczerze przyznać, że flat lay to mój ulubiony typ fotografii. Na moim Instagramie większość zdjęć to właśnie zdjęcia z lotu ptaka.
Jak często wykonujecie flat lay ? Macie swój ulubiony rodzaj fotografii ?
Post powstał we współpracy z marką GlareOne
Świetny tekst!
OdpowiedzUsuńTeż jestem team aparat, rzadko sięgam po telefon.
Marzy mi się taka lampa <3
Super tekst, ja nadal bez sprzętu, ale może kiedyś :)
OdpowiedzUsuńPrzepiękne zdjęcia, przydatny tekst. Ja muszę w końcu przysiąść do fotografii :D
OdpowiedzUsuń