Jesień to jeden z najtrudniejszych okresów dla naszych włosów. Zapewne zapytacie się dlaczego ? To właśnie na jesień włosy kończą swój cykl rozwojowy i każdego dnia może ich ubywać od 80 do 100. Czasami jednak liczba ta może być większa i nie wynika to z pory roku, dlatego tak istotne jest ciągłe kontrolowanie ilości wypadających włosów.
Kiedy włosy zaczynają wypadać garściami bardzo ważna jest szybka reakcja, polegająca nie tylko na zahamowaniu wypadania ale również na pobudzeniu nowych włosów do wzrostu.
PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW
Najczęstszą przyczyną wypadania włosów po lecie jest ich narażenie na szkodliwe działanie słońca, w wyniku czego stają się osłabione i mają bardzo dużą tendencję do wypadania. Niskie temperatury na zewnątrz, suche powietrze w pomieszczeniach oraz ogrzewanie sprawiają, że na jesień zauważamy zwiększoną utratę włosów.
Za sezonowe wypadanie włosów po lecie odpowiadają również hormony. Największe znaczenie ma w tym przypadku żeński hormon estrogen, który latem i wiosną wydzielany jest w większej ilości z powodu słońca, a jesienią i zimą jego wydzielanie jest ograniczone. Wzrasta natomiast poziom testosteronu.
Zaburzenia hormonalne
Częstą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia w gospodarce hormonalnej. Zazwyczaj wiąże się to z zaburzeniami cyklu miesięcznego, przyjmowaniem lub odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, okresem menapauzy lub przebytą ciążą.
Najczęściej odpowiadają za to estrogeny, których niski poziom wywołuje wypadanie włosów. U kobiet coraz częściej pojawiają się choroby tarczycy, które również przyczyniają się do osłabienia i utraty włosów.
Jednak warto zwrócić również uwagę na poziom takich hormonów jak DHT, testosteron czy androstendion, których zbyt wysoki poziom może wywoływać łysienie androgenowe.
Dieta
Powodem przejściowego wypadania włosów może być nieodpowiednia dieta lub zbyt restrykcyjny sposób odżywiania powiązany z intensywnym odchudzaniem. Cebulki włosów są bardzo podatne na niedobory dietetyczne - szczególnie białka, witamin i składników mineralnych (cynk, żelazo, miedź). Już dwa tygodnie diety pozbawionej białka może doprowadzić do zmian zanikowych w cebulkach włosów. Długotrwała dieta bezbiałkowa powoduje znaczne ścieńczenie oraz osłabienie włosów, a w konsekwencji łysienie.
Leki
Odpowiedni podział komórek w cebulce włosa oraz jego wzrost mogą zatrzymać przyjmowane leki np.: pochodne witaminy A lub leki podawane w chorobach tarczycy. Przyczyną wypadania włosów mogą być także środki podawane w trakcie narkozy.
Choroby skóry głowy
Wypadanie włosów może mieć niekiedy duże głębsze przyczyny i wynikać z chorób skóry głowy np.: łojotokowego zapalenia skóry głowy, łuszczycy lub grzybicy. Mieszki włosowe jednak reagują również negatywnie na choroby ogólnoustrojowe przebiegające z gorączką. W wyniku takich chorób wypadanie może zacząć po upływie 2-4 miesięcy od wystąpienia infekcji.
Stres
Silny stres lub nadpobudliwość również mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Leczenie w tym przypadku jest bardzo trudne i wymaga pomocy psychologa.
Wiek
Większe skłonności do wypadania włosów powstają wraz z wiekiem. W wyniku procesu starzenia się mieszki włosowe stają się coraz mniej ukrwione i zaczyna im brakować odpowiednich substancji odżywczych i budulcowych. W wyniku tego włosy ulegają stopniowemu ścieńczeniu i w efekcie przerzedzeniu.
Nieodpowiednia pielęgnacja
Niewłaściwie dobrane kosmetyki, z dodatkiem silnych detergentów, alkoholu lub sztucznych substancji, nadużywanie środków do stylizacji, częste farbowanie lub rozjaśnianie włosów, a nawet ich codzienne związywanie gumką mogą spowodować nadmierne wypadanie włosów.
SPOSOBY NA WYPADANIE WŁOSÓW
Wypadanie włosów jest zjawiskiem powszechnym i dotyka nas wszystkich. Jednak nie możemy nigdy dopuścić do tego, żeby nasza czujność została uśpiona. Jeżeli nasze włosy zaczynają nadmiernie wypadać należy sięgnąć po dedykowane do tego problemu suplementy diety. Ja od dawna w czasie okresowego wypadania włosów sięgam po sprawdzony już przeze mnie suplement diety Merz Spezial. Skierowany jest on do osób, które chcą zabać o skórę, włosy i paznokcie. Unikalne połączenie składników dostarczają organizmowi substancji niezbędnych do zachowania zdrowego wyglądu włosów, skóry i paznokci oraz zapewniają dobre samopoczucie.
Zdrowa skóra
Kluczowymi składnikami dla zachowania zdrowej skóry są witaminy C, E, B12, A, B2, cynk, niacyna i biotyna. Ich działanie zapewnia gładką i miekką skórę oraz promienny i świeży wygląd.
Piękne paznockie
Twarda i błyszcząca płytka paznokci to zasługa działania witamin A, B, cynku, kwasu fioliowego i biotyny.
Mocne włosy
W zachowaniu zdrowych i mocnych włosów główną rolę odgrywają biotyna, cynk oraz witamina B2.
Suplementacja biotyny poleca jest szczególnie w przypadku łamliwych oraz wypadających włosów. Jej działanie poprawia ich kondycję zdrowotną oraz opóźnia proces siwienia i wypadania włosów. Biotyna wspiera powstawanie cebulek włosowych oraz wspomaga ich wzrost.
Kwas pantenonowy obecny w Merz Spezial wpływa na metabolizm energetyczny w obrębie mieszków włosowych. Niacyna przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy poprzez ułatwienie transportu składników odżywczych do cebulki włosa.
MERZ SPEZIAL
Merz Spezial to suplement diety w formie drażetek, które zażywamy dwa razy na dzień. Jedno opakowanie to 60 tabletek, które wystarczają na miesięczną kurację. Pierwsze efekty stosowania zauważalne są już po około 6-8 tygodni regularnego stosowania, ale w celu przeprowadzenie pełnej kuracji zaleca się stosowanie przez minimum 3 miesiące. Merz Spezial jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Walka z wypadaniem włosów to nie tylko stosowanie suplementów diety, ale również:
- odpowiednia dieta, bogata w nasycone kwasy tłuszczowe
- skrócenie włosów o około 5-10 cm
- zmniejszenie użycia suszarki do niezbędnego minimum
- nawilżanie włosów
- dbanie o skórę głowy poprzez regularne masaże i stosowanie wcierek pobudzających porost włosów.
Mam nadzieję, że dzięki moim poradom skutecznie poradzicie sobie z jesiennym wypadaniem, a wasze włosy nabiorą blasku i staną się mocne i odżywione.
Jak radzicie sobie z wypadaniem włosów? Jak często sięgacie po suplementy diety ?
Wpis powstał we współpracy z marką Merz Spezial
Wartościowy post. Przede wszystkim warto znaleźć przyczynę:)
OdpowiedzUsuńJa zawsze walczę z wypadaniem włosów o tej porze roku 🙈
OdpowiedzUsuńU mnie przede wszystkich w ruchu są wcierki do skóry głowy. Ale od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tego typu tabletkami. :)
OdpowiedzUsuńmoje suche włosy o tej porze roku wypadają w zbyt dużej ilości więc najwyższa pora aby wspomóc się czymś od środka
OdpowiedzUsuńWielu osobom teraz wypadają włosy. Muszę ten kosmetyk przetestować.
OdpowiedzUsuńSuplementy to dobre rozwiązanie. Suplementuję się zawsze na jesień i wiosnę.
OdpowiedzUsuńJa swego czasu miałam spory problem z wypadaniem włosów. Na szczęście już nie mam 😁😁😁
OdpowiedzUsuńJa się własnie dzięki temu pozbyłam problemu!
OdpowiedzUsuńJa wiecznie walczę z wypadaniem włosów - mam lepsze i gorszd momenty, ale kosmetyki i suplementacja to u mnie podstawa.
OdpowiedzUsuńStaram się stosować suplementację, bo moje włosy ostatnio wypadają garściami. Zdradzisz skąd jest ten piękny kubek? :)
OdpowiedzUsuńJesienią często sięgam po suplementy, szczególnie te na włosy.
OdpowiedzUsuńMoje na szczęście w tym roku jeszcze w miarę się trzymają :)
OdpowiedzUsuńStosuje suplementy, mam wyregulowane hormony, staram się o dietę a mimo to włosy dalej mi lecą :(
OdpowiedzUsuńStosuje suplementy, mam wyregulowane hormony, staram się o dietę a mimo to włosy dalej mi lecą :(
OdpowiedzUsuń