Robiąc zdjęcia do tego posta nie wiedziałam, że pisząc go będę leżeć w łóżku doleczając przeziębienie i próbująć dojść do siebie i nabrać sił na nowy tydzień. Niestety w zeszły weekend kompletnie rozłożyło mnie przeziębienie (już dawno nie byłam tak chora...). W związku ze specyfiką swojej pracy nie mogłam nagle z dnia na dzień zostawić klientów bez zdjęć, więc mimo złego samopoczucia musiałam w ciągu tygodnia wykonać kilka zdjęć, ale powiem Wam jedno - to była męczarnia. Na szczęście od wczoraj w pełni odpoczywam i spędzam czas w pozycji leżącej. Korzystając z wolnego czasu chciałam Was zaprosić na wpis z nowościami wydawniczymi ostatnich tygodni.
"POCZUJ SIĘ LEPIEJ" WANDA BALTAZA, WYDAWNICTWO BUCHMANN
Jeśli jesteście na opak ze zdrowym odżywieniem, nie wiecie od czego zacząć, chcielibyście lepiej się poczuć a tym samym poprawić wyniki badań krwi, to ta pozycja książkowa będzie dobrym wyborem.
Znajdziemy w niej głównie podstawy związane z mądrym odżywianiem.
Autorka przekonuje nas do zwiększonej podaży warzyw oraz wskazuje zdrowsze zamienniki przekąsek.
Najważniejszą mądrością jaką wyniosłam z książki jest wprowadzenie chociażby drobnych zmian, a nie próba radykalnej zmiany całej diety.
Głównym celem jest wypracowanie dobrych nawyków, a nie biczowanie się restrykcyjnymi dietami, które przyniosą odwrotny efekt od zamierzonego.
Bardzo przydatnym okazał się również rozdział o błędach jakie popełniamy podczas odchudzania: głodówki, posty przerywane, dieta Dukana, Atkinsa. W prosty sposób autorka wyjaśniła czemu nie są one dobrym rozwiązaniem.
Pani dr pokrótce opisuje również najczęstsze choroby, na które niezwykły wpływ ma nasza dieta i daje wskazówki jak możemy im zapobiegać, a jeśli już wystąpią objawy jak sobie próbować pomóc.
Reasumując, książka będzie fajnym wyborem dla osób, które dopiero chcą wprowadzić zdrowe nawyki.
"TAJEMNICE DŁUGOWIECZNOŚCI. JAK PRZYJAŹŃ, ŻYCZLIWOŚĆ I OPTYMIZM POMAGAJĄ DOŻYĆ STU LAT" MARTA ZARASKA, WYDAWNICTWO GRUPA WYDAWNICZA FOKSAL
Lubicie różnego typu książki naukowe, poradniki a także jakby zdrowotne? Jeśli nie zachęcił was jeszcze słodki tort na okładce pewnie zrobi to ciekawa treść książki.
Mamy tutaj temat długowieczności opracowany przez znaną dziennikarkę. Nie brak tu faktów i mitów, odpowiedzi na pytania, także te o ćwiczenia, dietę bezglutenową, ćwiczenia czy suplementy diety. Długie życie zależy od wielu aspektów i wszystkie je mamy tutaj omówione.
Mamy tu wiedzę opartą na wielu badaniach, pracach naukowych i eksperymentach. To wiedzą o tym co ważne co trzeba robić aby długo żyć. Mimo tej naukowej wiedzy język książki nie jest skomplikowany, a przystępny dzięki czemu czyta się łatwo. Ciekawi was jak długo żyć? A więc powinniście przeczytać tą książkę.
"LIMFA. ŹRÓDŁO ENERGII I ZDROWIA" LISA LEVITT GAINSLEY, WYDAWNICTWO MUZA
Od czasu do czasu lubię sięgnąć po poradniki, a ten zaciekawił mnie w szczególności."Limfa" kiedyś obiło mi się o uszy takie słowo, może nawet kiedyś w szkole, lecz to pojęcie czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze zdrowie dawno zostało przezemnie zapomniane a może nawet na tej lekcji nie uważałam wcale i to właśnie w tym poradniku autorka już na samym początku przybliża nam ten termin i wyjaśnia czym jest ta cała limfa.
Cała książka jest podzielona na trzy części i w dwóch pierwszych mamy dodatko podrozdziały, wszystko jest przejrzyście opisane, autorka użyła dość prostego języka a dla ułatwienia na końcu dodała dla nas słowniczek. Dzięki temu poradnikowi dowiemy się dokładnie co to jest układ limfatyczny i za co on odpowiada, jak wpływa na nasze zdrowie, poznamy również techniki masażu limfatycznego i nie tylko z opisu lecz również ze zdjęć, no i porady od autorki są bezcenne np. co jeść czy też czego unikać... Mi ten poradnik bardzo się spodobał i polecam go każdemu, kto choć trochę chciał by zadbać o swoje zdrowie. Taka wiedza może być naprawdę przydatna.
"APOSTATA" ŁUKASZ CZARNECKI, WYDAWNICTWO INSIGNIS
Ciekawa, zręcznie napisana powieść Urban fantasy. Nie jest to nic wybitnego, ale biorąc pod uwagę fakt, że jest to literacki debiut, należą się autorowi gratulacje.
Światotwórczo jest nieźle, ale mało oryginalnie. Bardzo fajne są liczne odniesienia do historii i literatury, ale jednak były one zbyt bezpośrednie i dosłowne. Pod wieloma względami uważam również "Apostatę" za powieść zbyt mocno eksponującą anachronizm- zabieg sam w sobie dobry, ale w nieodpowiednich proporcjach lub kontekstach raczej zgrzyta, niż uatrakcyjnia utwór. Mistrzem pod tym względem był Sapkowski.
Narracyjnie książka trzyma dobry poziom. Powieść jest spójna i ciekawa. Bohaterowie nie są płascy i nieokreśleni, ale zbyt wiele uwagi- mam wrażenie- przywiązywano do retrospekcji. I znowuż, jest to dobry zabieg, nawet niezbędny, ale w nadmiarze szkodzi. Można subtelniej i ciekawiej przybliżać bohaterów czytelnikom, niż tym jednym sposobem. Czarnecki chyba jeszcze nie do końca radzi sobie z ekspozycją.
Koniec końców odbieram "Apostatę" pozytywnie i kibicuję autorowi. Jest to powieść godna uwagi. Przypomina trochę kolaż różnych gatunków i styli, ale posiada indywidualny klimat. Jestem ciekawa, co będzie dalej- zarówno ze światem Ekumeny, jak i inną twórczością Łukasza Czarneckiego.
"MOONSHOT. WYŚCIG Z CZASEM. JAK PFIZER W DZIEWIĘĆ MIESIĘCY DOKONAŁ NIEMOŻLIWEGO" ALBERT BOURLA, WYDAWNICTWO INSIGNIS
Moonshot to książka, o której wiele powie Wam jej podtytuł: to jest dokładnie historia o tym, jak Pfizer w dziewięć miesięcy dokonał niemożliwego (z naciskiem na Pfizer). Nie można odebrać firmie kolosalnego osiągnięcia, jakim było opracowanie tego preparatu w rekordowo krótkim czasie, ale jeśli interesuje Was bardziej ta medyczno-naukowa strona, „Moonshot” to zwięzły i dobrze napisany opis procesu decyzyjnego, który doprowadził ostatecznie do wprowadzenia szczepionki na rynek. To historia opowiedziana przez dyrektora generalnego korporacji i ta perspektywa jest tu wyraźnie zauważalna; trochę więcej dowiemy się tutaj o strukturze i działaniu Pfizera, nieco mniej o technicznej stronie pracy nad preparatem (tutaj lekkim rozczarowaniem była dla mnie skromna obecność BioNTechu w książce).
Plusem jest niewątpliwie fakt, że książka ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców: nie jest ani zbyt naukowa, ani nadmiernie skupiająca się na emocjach. Odsłania ludzi, którzy znacząco przyczynili się do powstania szczepionki (choć bez wstawek dotyczących rodziny pana Bourli pewnie mogłabym żyć), nadając ludzki wymiar sytuacji, z którą mierzyliśmy się wszyscy, ale której rozwiązania oczekiwaliśmy od garstki ludzi z całego świata. To właśnie oni grają tu główną rolę.
Książkę czyta się ekspresowo, jest też ciekawym zapisem sytuacji, w której żyliśmy, a która przecież przejdzie do historii. I czasem tylko trudno mi uwierzyć, że dwa bardzo trudne lata można będzie kiedyś podsumować w podręczniku w kilku zdaniach…
"OBIETNICA GANGSTERA" ANNA WOLF, WYDAWNICTWO MUZA
Bracia Tarasow zdobyli moje serce już pierwszymi trzema tomami, dlatego też kiedy pojawiła się Obietnica gangstera ucieszyłam się i z wielką niecierpliwością wyczekiwałam premiery. I cóż, zostałam usatysfakcjonowana, co niezmiernie mnie cieszy. Prawda jest taka, że innego scenariusza w przypadku tej serii po prostu nie przewidywałam.
Nie będę tutaj pisać o fabule, bo nie chciałabym niczego spojlerować. Napiszę jedynie, że zostaniecie wciągnięci w mafijny świat, gdzie niebezpieczeństwo i sekrety są na porządku dziennym. Nie powiem, historia jest trochę przewidywalna, ale to nie przeszkodziło mi w dobrej zabawie. Z pewnością była to miła odmiana, bowiem ostatnia lektura od Autorki nie przypadła mi do gustu, więc fajnie jest napisać tym razem coś pozytywnego.
"LAS ZAGINIONYCH" AGNIESZKA PIETRZYK, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA
Na pewno znacie takich autorów, którzy zawsze potrafią wywieść Was w pole, bo ich pomysły na fabułę są tak niebanalne i nieszablonowe, że zwyczajnie nie sposób się domyślić, czym zaskoczą nas tym razem. Dla mnie kimś takim jest zdecydowanie Agnieszka Pietrzyk. Bez trudu potrafię rozpoznać jej styl, jej książki są na swój sposób podobne, a jednocześnie każda jest wyjątkowa i oryginalna.
Nie inaczej jest z "Lasem zaginionych", choć miałam problem, by wkręcić się w tę historię. Niby od początku coś się działo, wszystko było tak, jak być powinno, jednak nie zaiskrzyło. Brnęłam przez pierwszych kilkadziesiąt stron trochę na siłę, za to po nich nie mogłam się już oderwać. Może po prostu zaczęłam ją czytać w nieodpowiednim momencie, musicie przekonać się sami czy Was oczaruje od razu, a jeśli nie, to nie porzucajcie jej, dajcie tej fabule szansę się rozwinąć.
Intryga kryminalna jest misternie spleciona, warto zwracać uwagę nawet na wątki pozornie poboczne, bo nic tu nie jest przypadkowe. Nie sądzę jednak, żeby ktoś był w stanie rozwikłać zagadkę tajemniczych zaginięć amazonek. Myślę jednak, że to nie jest kluczowe w tej powieści. Agnieszka Pietrzyk zaserwowała tutaj głębokie studium psychologiczne ludzkiej natury, opierając je o zachowania i doświadczenia wykreowanych bohaterów. Choć to fikcja literacka, bez trudu można w niej odnaleźć realne postawy. Trudno jest mierzyć się z prawdą o tym, jak umiejętnie odgrywamy pewne role, jak manipulujemy naszym obrazem w oczach innych i jak my dajemy się nabrać pozorom. Nie zawsze kierujemy się w życiu szlachetnymi pobudkami, napędzają nas złe emocje, szukamy okazji do najbardziej wyrafinowanej zemsty, chcemy, by ktoś zapłacił za nasze krzywdy. Taki właśnie niepokojący rys społeczeństwa nakreśliła autorka, to dzięki niemu udało jej się utrzymywać poziom napięcia i podsuwać mylne tropy.
"Las zaginionych" to kolejny świetny thriller, którym Agnieszka Pietrzyk udowadnia, że jest mistrzynią tworzenia wymagających, wielowątkowych historii, skłaniających czytelnika do refleksji. Czyta się je błyskawicznie, a zakończenie zawsze jest niespodzianką, dzięki sprytnie prowadzonej akcji i ciekawej konstrukcji.
"JEDNO PO DRUGIM" RUTH WARE, WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA
Surowa mroźna zima, luksusowy domek leżący w wysokich partiach Alp, miejsce odcięte od świata, cicho wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie!
Ten wyjazd integracyjny miał zacieśnić więzy i zapewnić kilka dni sportowej rozrywki. Niestety już na samym początku w dziwnych i niewyjaśnionych okolicznościach ginie jedna z postaci. Nim bohaterowi zaczną się zastanawiać co tak naprawdę się wydarzyło nadciągnie groźna śnieżna burza, a wraz z nią lawina, która odetnie ich od reszty świata, a urokliwy alpejski domek stanie się śmiertelną pułapką. Godziny mijają, pomoc nie nadchodzi, bohaterowie zaczynają ginąć jeden po drugim, a pozostałych ogarnia panika.
Czy fabuła nie przypomina Wam książek w klimacie Agathy Christie, bo mi bardzo. A do tego autorka nadała całości indywidualnego charakteru. Książka zapewniła mi świetną rozrywkę, bawiłam się wyborowo po kolei odkrywając sylwetki psychologiczne bohaterów. Oczarował mnie sam alpejski klimat - śnieżne lawiny, nieustannie padający śnieg, głośno zawodzący wiatr. Bardzo lubię to uczucie niecierpliwości, kiedy za wszelką cenę chciałabym poznać rozwiązanie zagadki, a autorka wyciąga z szafy kolejne trupy.
Jak widać Ruth Ware to autorka, która nigdy nie zawodzi i zawsze trzyma wysoki poziom. Za każdym razem potrafi udowodnić, że zna się na rzeczy tworząc historie niezwykle zagadkowe, klimatyczne i pełne emocji. Jedno po drugim ma moją pełną rekomendację.
"CHMIELNICKI. BURZLIWE LOSY KOZAKÓW" SŁAWOMIR LEŚNIEWSKI, WYDAWNICTWO LITERACKIE
Człowiek, który zniszczył potęgę Rzeczpospolitej, oraz wielki konflikt, który odmienił historię Europy Wschodniej.
Jakie były początki kozaczyzny? Z jakiej przyczyny doszło do buntów Nalewajki i Pawluka?
Dlaczego Bohdan Chmielnicki wystąpił przeciwko Rzeczpospolitej?
Jak potoczyły się losy kozaczyzny po jego śmierci?
Sławomir Leśniewski, autor bestsellerowych Potopu i Drapieżnego rodu Piastów, powraca do epoki, za której opisy czytelnicy cenią go najbardziej. Tym razem przybliża nam trwający długie dziesięciolecia polsko-kozacki konflikt, ogniskując uwagę na wielkim buncie Chmielnickiego w 1648 roku. Jego pełen dramaturgii przebieg zapoczątkowały kozackie triumfy pod Korsuniem i Żółtymi Wodami oraz żałosna klęska tłumów szlachty i polskich wojsk pod Piławcami. Później walki toczyły się pod Zbarażem i Zborowem, aby osiągnąć swoje apogeum pod Beresteczkiem i Batohem, gdzie zaślepione nienawiścią, mordujące się bez opamiętania strony przekreśliły możliwość późniejszego porozumienia. To wszystko zaś nasączone kolorytem epoki i przedstawione na tle meandrów wielkiej europejskiej polityki.
"WSZYSTKO, CO UKRYWAMY" KELLY RIMMER, WYDAWNICTWO ZNAK HORYZONT
Kelly Rimmer nie ma sobie równych w kwestii pisania pięknych i wzruszających historii. Tak właśnie było, gdy sięgnęłam po „Wszystko, co ukrywamy”.
To trzecia już książka autorki, która jest taka ludzka i prawdziwa. Z jednej strony jest wzruszająca z drugiej zaś jest pełna bólu. Dlatego też nie jest to łatwa lektura. Jest ona bardzo emocjonalna i naprawdę trafi do każdego.
Autorka porusza tutaj bardzo ważne wątki takie jak choroba i śmierć najbliższej osoby, macierzyństwo, rodzinne więzy. Pojawia się rodzinna tajemnica. Jednak najważniejszym a także głównym wątkiem jest temat depresji poporodowej ukazany na przestrzeni lat. Bo jak wiadomo kiedyś nie istniał taki termin jak „depresja poporodowa” a gdy kobieta czuła się źle zwyczajnie kazano jej się „wziąć w garść”.
To w jaki sposób autorka przedstawiła zmagania z chorobą głównych bohaterek zasługuje na duży plus. W przystępny sposób opisuje uczucia jakie im towarzyszą, ich myśli i lęki. Naprawdę jesteśmy w stanie poczuć te emocje i poznać bliżej to jak się czują- nie tylko bohaterki książki, ale również kobiety zmagające się z taką chorobą.
Historia ważna dająca do myślenia i z pewnością zostanie ze mną na długo.
"MIEJSKIE OGRODNICTWO" KASIA BASIEWICZ, DOMINIKA KRZYCH, WYDAWNICTWO ZNAK JEDNYMSŁOWEM
Czy można uprawiać jedzenie w mieście? W ogródku między blokami, na balkonie, a może na parapecie? Jak w takim otoczeniu poczują się pomidory, ogórki, cukinie i różnego rodzaju zioła? Między innymi o tym wszystkim opowiadają w książce "Miejskie ogrodnictwo" dziewczyny - Kasia i Dominika.
Hodowanie zioł jest mi bardzo bliskie, ale nigdy nie sądziłam, że mogę na swoim parapecie zacząć uprawę warzyw, które zjadam każdego dnia. Ta książka otworzyła mi oczy i uświadomiła, że bardzo chcę mieć swoje pomidory!
Dziewczyny ze szczegółami opisują jak sadzić, jak dbać, na co zwracać uwagę i czego unikać przy konkretnych gatunkach warzyw, czy ziół. Wszystko czym autorki się dzielą, zbudowane jest na bazie ich własnych wieloletnich doświadczeń. A to co doceniam najbardziej: wszystkie rady stworzone są w duchu zero waste, z poszanowaniem dla planety.
Jako smaczek (w przenośni i dosłownie), autorki dzielą się też kilkoma przepisami na posiłki wykonane właśnie z wykorzystaniem waarzyw ze swoich miejskich upraw! A także dają pewne wskazówki na zimowe domowe zieleniny.
W dzisiejszym zestawieniu nowości wydawniczych znalazło się kilka poradników, czyli gatunku, po który sięgam bardzo rzadko, ale jeśli już coś takiego czytam to możecie być pewni, że warto sięgnąć po taki poradnik. Na wiosnę na pewno super sprawdzi się ogrodnicze kompendium "Miejskie ogrodnictwo", które polecam każdemu miłośnikowi roślinek :)
Co ciekawego czytaliście w ostatnich dniach ?
Zdecydowanie faworytem jest pozycja „Jedno po drugim” Przeczytam na pewno!
OdpowiedzUsuńSporo ciekawych tytułów tym razem, chętnie sprawdzę niektóre :)
OdpowiedzUsuńOstatnio miałam dobrą passę - nieznajomy z samolotu, drive me wild i teraz fightera :)
OdpowiedzUsuń