Fotografia produktowa wymaga z jednej strony znajomości określonych reguł i zasad, a z drugiej strony pozwala na podążanie własną drogą. Jaki jest klucz do zachowania równowagi ? To zachowanie proporcji między wskazówkami profesjonalistów, wizerunkiem marki oraz wyczuciem estetyki samego fotografa. Dzisiaj razem z marką GlareOne (klik!) pokażemy Wam jaki sprzęt jest niezbędny do wykonania dobrego zdjęcia produktowego, przedstawimy niezbędne akcesoria oraz pokażemy jak zrobić zdjęcie produktowe. Gotowi ? To zapraszam do dalszej lektury :)
RODZAJE FOTOGRAFII PRODUKTOWEJ
FOTOGRAFIA STILL LIFE
Ten rodzaj fotografii wymaga często od fotografa przedstawienia codziennych produktów w nietypowy i kreatywny sposób. Wiele produktów nie prezentuje się tak atrakcyjnie w zwykłym wydaniu, ponieważ najczęściej nie są to żadne designerskie perełki. Pokazanie klasycznych produktów w atrakcyjny sposób wymaga od fotografa pomysłu, który sprawi, że staną się one obiektem zainteresowania.
Celem fotografii still life jest skłonienie kupującego do zakupu. Fotograf będzie mógł, a nawet będzie musiał eksperymentować i puścić wodze swojej fantazji. Będzie miał swobodę dotyczącą kompozycji produktu oraz możliwość wykorzystania nietypowego oświetlenia. Głównym celem w szale eksperymentowania jest wyeksponowanie głównych cech produktu i wzbudzenie wokół niego odpowiednich emocji. Fotografowany przedmiot musi być odzwierciedleniem rzeczywistości, bez uciekania się do fikcji.
Zdjęcia typu still life wykorzystywane są głównie w kampaniach reklamowych.
PACKSHOT
Packshot to zdjęcie przedstawiające produkt, który znajduje się w centrum kadru. Zazwyczaj jest on umieszczony na białym, jednolitym tle, aby rzetelnie go odwzorować i oddać jego rzeczywisty wygląd. Więcej o tego rodzaju fotografii możecie przeczytać w moim poprzednim wpisie o tutaj - klik!
NIEZBĘDNY SPRZĘT DO FOTOGRAFII PRODUKTOWEJ
OŚWIETLENIE
Jest to najważniejszy element podczas wykonywania zdjęcia. Nowoczesna fotografia daje nam pełną kontrolę nad światłem. Zarówno w momencie ustawiania kadru, podczas robienia kilku zdjęć próbnych, oraz później, gdy obrabiamy plik cyfrowo.
W fotografii produktowej stosuje się dwa rodzaje oświetlenia: ciągłe i błyskowe.
- Lampy błyskowe świecą przez ułamek sekundy, w momencie gdy migawka aparatu jest otwarta, a rezultat można zobaczyć dopiero po wykonaniu zdjęcia. Do prawidłowej pracy z tego rodzaju oświetleniem wymagana jest ich synchronizacja z migawką aparatu.
- Lampy stałe świecą światłem ciągłym, a ich efekt można zobaczyć na podglądzie jeszcze przed wykonaniem zdjęcia.
SPRZĘT FOTOGRAFICZNY
Podczas wybierania obiektywu do fotografii produktowej należy zastanowić się nad rodzajem matrycy w aparacie. Typowy obiektyw 50 mm sprawdzi się w wielu sytuacjach (i jest niedrogi). Owe 50 mm pozwala na oddanie obrazu w perspektywie zbliżonej do ludzkiego oka. Użycie standardowego obiektywu 50 mm zapobiegnie zmianom kształtów produktu.
Jeśli chodzi o wybór aparatu to tutaj mamy dwie opcje: albo lustrzanka, albo bezlusterkowiec. Najwyższy poziom kontroli i najlepsze rezultaty można osiągnąć, używając aparatów z wymiennymi obiektywami.
STATYW
Statyw stabilizuje pozycję aparatu, dzięki czemu zdjęcia są ostre i nieporuszone. Dzięki unieruchomieniu możemy ustawić mniejszą przysłonę i niższe ISO, aby uzyskać większą głębię ostrości i zmniejszyć szumy. Statyw zapewnia również powtarzalność zdjęć.
TŁA DO FOTOGRAFII PRODUKTOWEJ
Tło może się zmieniać w zależności od zdjęcia i od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
STARANNE PRZYGOTOWANIE PRODUKTU
Główny wróg fotografii produktowej - kurz! Należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu przedmiotów. Gdy tego nie zrobisz, czekają cię długie godziny pracy przed komputerem (uwierz- wiem co mówię!)
OPROGRAMOWANIE
Do obróbki fotografii produktowej niezbędny jest odpowiedni edytor, z którego pomocą usuniesz niechciane plamy, dostosujesz kontrast i zmienisz wiele innych parametrów. Jego podstawową rolą jest (w przypadku fotografii packshot) uzyskanie idealnego, białego tła.
JAK WYKONAĆ PROFESJONALNE ZDJĘCIA PRODUKTOWE?
![]() |
Zdjęcie wykonane z jedną lampą |
PRZYSŁONA
Przysłona to otwór w obiektywie, który decyduje o ilości światła wpadajacego na matrycę. Mierzy się ją za pomocą tzw. liczby f-stop, która opisuje stosunek długości ogniskowej do średnicy otworu przysłony. Duża przysłona np.: f/2.8 to mała głębia ostrości, natomiast mała przysłona np.: f/16 to duża głębia ostrości.
Najlepszą rozdzielczość obrazu uzyskuje się stosując średnią wartość tego parametru tj. około f/11.
CZAS OTWARCIA MIGAWKI
Migawka to mechanizm, który zasłania i odsłania matrycę aparatu. Długość czasu, w którym pozostaje otwarta nazywamy czasem naświetlenia. Dostosowując czas naświetlania decydujemy czy zdjęcie ma być jaśniejsze czy ciemniejsze.
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie wykonane bez użycia lamp w porównaniu ze zdjęciem wykonanym z użyciem dwóch lamp studyjnych GlareOne.
WARTOŚĆ ISO
Określa czułość matrycy na światło. Zbyt wysoka wartość wywołuje na zdjęciu powstawanie szumów.
BALANS BIELI
Ustawienie balansu bieli jest regulowane przez aparat cyfrowy i pozwala na skorygowanie różnic kolorystycznych wynikających z temperatury barwowej światła. Dawniej za optymalną temperaturę uważano 5500K (naturalna biel). Dziś ma to mniejsze znaczenie, gdyż aparat może skorygować niemal każdy odcień światła.
Najważniejsze jest, aby używać źródeł światła o wysokim współczynniku odwzorowania kolorów (CRI). Docelowo minimalna wartość powinna wynosić 95 (100 to maksimum).
Lampy studyjne GlareOne zapewniają odwzorowanie barw na poziomie CRI >97
USTAWIENIE OŚWIETLENIA DLA UZYSKANIA LEPSZEJ TEKSTURY
Odpowiednio ustawione oświetlenie wprowadza trzeci wymiar do płaskiego obrazu. W praktyce oznacza to, że należy ustawić oświetlenie nierównomiernie - tak, aby z jednej strony świeciło mocniej. Na produkcie pojawią się wtedy delikatne cienie i jaśniejsze przestrzenie, które stworzą wrażenie trójwymiarowości.
Jak możecie zobaczyć na poniższym porównaniu zdjęcie z jedną lampą wydaje się płaskie, pozbawione głębi. Po dodaniu drugiej lampy (o słabszej mocy, bez softboxa) zdjęcie uzyskuje trójwymiarowość.
PODSUMOWANIE
![]() |
Zdjęcie wykonane z dwoma lampami studyjnymi |
Fotografia produktowa to dzisiejsza królowa w sklepach internetowych. Do jej realizacji przydaje się konkretna wiedza techniczna.
Niezwykle istotną rolę odgrywają sprzęt, oświetlenie, odpowiednia rodzielczość zdjęć, właściwy sposób fotografowania, oddanie koloru i faktury przedmiotu, przygotowanie produktu oraz dobór odpowiedniego tła.
Pamiętaj! Ty - jako fotograf produktowy - masz najważniejszą rolę do odegrania, bo przenosisz prawdziwe produkty do wirtualnej rzeczywistości.
Jak często robicie zdjęcia produktowe ? Jakie oświetlenie wykorzystujecie najczęściej ?
Post powstał we współpracy z marką GlareOne
Aktualnie mam dwie lampy parasolki ale marzy mi softmox z mocniejszą żarówką🖤
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje:) u mnie bez akcesoriów, sam telefon.
OdpowiedzUsuńFotografie produktowe zdecydowanie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie decyzyjnym klienta - często widać, że w sklepach internetowych nie są traktowane z odpowiednią dbałością, co może przekładać się na konwersje. Świetne, praktyczne porady o oświetleniu i sprzęcie!
OdpowiedzUsuń